sobota, 7 listopada 2015

Wszyscy pasujemy

Nie(na)widzę cię. Zwrot oznaczający nic innego, jak uczucie niechęci wobec kogoś lub czegoś, któremu towarzyszy pragnienie, by obiektowi awersji przytrafiło się coś złego. ,,Nie widzę cię w swoim życiu’’, rozumiane także jako ,,nijak tutaj pasujesz’’. Tym sposobem wyrażamy swoją wrogość, pogardę i nieprzychylność dla inności.


Legenda głosi, że na świecie żyła kiedyś osoba, która nie nienawidziła. O ile jednak w legendzie odnajdujemy ziarno prawdy, o tyle dzień bez wyrażania niezadowolenia, dezaprobaty, czy wrogości jest wyłącznie fikcją literacką. Jeżeli więc jesteś sympatykiem gatunku fantasy, ta lektura z pewnością przypadnie Ci do gustu. A może nawet zatrzymasz się nad nią i stwierdzisz: ,,Warto byłoby żyć w świecie pozbawionym zła’’.

Nastawieni na konsumpcję, rozrywkę i czerpanie przyjemności w każdym tego słowa znaczeniu, prowadzimy pasożytniczy tryb życia. Czekamy na czyjeś słabości i potknięcia, by wykorzystać je dla własnego interesu. Ponoć cel uświęca środki. A my nie przebieramy w środkach, nawet jeśli miałyby się nimi okazać inne osoby. Dążenie po trupach dla zyskania wymiernych korzyści jest tutaj jak najbardziej trafnym określeniem. Ale co by się stało, gdyby człowiek jednak był człowiekiem, wilki zostały tam, gdzie ich miejsce, a gazety pisały zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały stworzone?

Pobawmy się w dzień bez nienawiści. Z głębokiego snu wyrywa cię irytujący dźwięk budzika. Ale zaraz… słowo ,,irytujący’’ należy skreślić. Spróbujmy więc jeszcze raz. Z głębokiego snu wyrywa cię dźwięk budzika. Wyłączasz go po omacku, błądząc ręką po nocnym stoliku szukasz telefonu. To od niego zaczyna się twój dzień. Spoglądasz na zegarek. Szósta rano. Idealna pora, by zwlec się z łóżka. Poniedziałek. Za oknem ciemne chmury zwiastujące ulewę. Deszczowa pogoda to ostatnie czego sobie życzysz, ale uśmiechasz się. Przecież mogło być gorzej, prawda? Nie przeszkadza ci fakt, że spodnie w kant nie leżą tak jak trzeba, a mankiety koszuli są niedoprasowane. Nie narzekasz, że kawa za zimna, a czerwona szminka znowu zostawia ślad na zębach. W końcu to Chanel Rouge Coco, czego się więc spodziewałaś? Chwytasz parasol i w biegu opuszczasz mieszkanie, potykając się o szpilki, które zdjęłaś w pośpiechu poprzedniego wieczoru.


Twój autobus spóźnia się. Mija kwadrans, a kierowca w dalszym ciągu nie pojawił się na przystanku. Zapewne przypadek losowy. Każdemu może się zdarzyć. To nie powód, by rzucać wiązankę ,,pięknej’’ polszczyzny. Z lekkim poślizgiem w końcu trafiasz do biura, gdzie na wejściu spotykasz wzrok przełożonego. Myślisz sobie: ,,Mam przechlapane’’. Ten jednak uśmiecha się szeroko i pogodnym głosem życzy Ci miłego dnia. Z dozą niepewności dziękujesz i podążasz w kierunku swojego stanowiska. Miła atmosfera podczas lunchu oraz uprzejme gesty i słowa współpracowników sprawiają, że czujesz nadciągającą burzę.

Włączasz radio z przekonaniem, że to, co w nim usłyszysz zaburzy dotychczasową harmonię. Sojusz Ukrainy i Rosji? Koniec wojny religijnej w krajach arabskich? Zmieniasz stacje w poszukiwaniu… właściwie czego szukasz? Nienawiści? Przemocy? Spytaj siebie, czy to właśnie nadaje sens rzeczywistości? Przestań i wyłącz odbiornik… Widzisz, jakie to proste?


7 komentarzy:

 1. Nie istnieje takie coś jak dzień bez nienawiści. Chyba że jesteś małym dzieckiem, które kocha wszystko i wszystkich wokół siebie i nie zna jeszcze prawdziwego, okrutnego czasami świata.

  OdpowiedzUsuń
 2. Staje się łatwiejsze kiedy zaczynamy odróżniać różne emocje. To nie jest tak, że nienawiść to to samo co strach, złość czy zwyczajne poczucie, że coś nie gra, lub że czegoś nie lubimy. Ja osobiście nienawidzę tylko wojen. Budzika nie lubię jak i martwi mnie sytuacja bezrobocia w Polsce chociażby, ale nienawiść to zbyt duże, zbyt podłe słowo.

  OdpowiedzUsuń
 3. A dla mnie to nie fikcja. Nie powiem, że jestem pozbawiona nienawiści, wewnętrznej wojny, gniewu, złości, irytacji ale...zdarzają mi się takie dni, gdy w ogóle ich nie odczuwam. Tylko radość, ciepło, czułość i wielki spokój pod sercem:) Żadna fikcja. Ot, kolejny aspekt życia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nice blog!


  http://kissthestarsblog.blogspot.ro/

  OdpowiedzUsuń
 5. Media niestety kreują wieczną nienawiść, zło, poczucie strachu. Ludzie lubią sensacje. Lubią jak się coś dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawda jest taka, wszystko zależy od naszego nastawienia. Ja zawsze, kiedy wstaję rano, mówię sobie "to będzie dobry dzień" i tak faktycznie jest! Bo po co się denerwować i niepotrzebnie martwić? Człowiek ma skłonność dopisywać wszystkiemu drugie dno, ale to nie rozwiąże żadnego, a jedynie może pogorszyć sytuację, dlatego uważam, że warto się uśmiechnąć pomimo wszystko i bez uprzedzeń iść do przodu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozbycie się nienawiści spowodowałoby, że utracilibyśmy coś odwrotnego. Co się dzieje, gdy wszystko jest takie same? Nic się nie wyróżnia, nie odróżniamy nic, wszystko jest monotonne.

  OdpowiedzUsuń

Moje wpisy na tym blogu to nic innego jak efekt rozważań i rozmyślań na dane tematy. Cieszę się, kiedy inni czytelnicy dzielą się ze mną swoimi spostrzeżeniami, uwagami i doświadczeniami oraz gdy mogę z nimi dyskutować zarówno o banalnych jak i poważniejszych kwestiach, dlatego bardzo ucieszy mnie, jeśli zostawisz po sobie ślad :)

Obserwatorzy

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.